کیا سراتو یا پاریس سدان ؟

اگر شما یک اتوموبیل سراتو را خریداری نمایید این فرصت را دارید که تا سقف ۲۰۵ کیلومتر در ساعت رانندگی نمایید در حالی که یک پاریس سدان تا ۱۷۰ کیلومتر میتواند برای شما سرعت را به ارمغان آورد
گزارش دنیای اقتصاد :
دو توموبیلی که در رنج قیمتی ۲۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تا۲۸٫۰۰۰٫۰۰۰ باشند اتوموبیل های پاریس سدان همراه با دنده اتوماتیک و سراتو با دنده معمولی می باشد
یاریس سدان که سال گذشته به صورت هاچ‌بک وارد بازار کشور شد در همان ابتدا توانست به دلیل مصرف کم سوخت طرفداران بسیاری را جلب کند که این امر موجب شد چند ماه بعد مدل صندوق‌دار آن نیز به بازار داخلی راه یابد.

مدل دنده اتومات یاریس سدان هم‌اکنون با خودروی سراتو دنده معمولی محصول شرکت کیاموتور از لحاظ قیمتی در یک محدوده قرار دارند، با این تفاوت که سراتو از موتور ۲۰۰۰ سی‌سی بهره می‌برد که به واسطه آن می‌تواند ۱۴۳ اسب بخار قدرت تولید کند اما یاریس سدان دارای موتور ۱۳۰۰ سی‌سی است که توانایی تولید ۸۴ اسب بخار قدرت را دارد.

از سوی دیگر شما با یاریس سدان می‌توانید تا سقف ۱۷۰ کیلومتر در ساعت گاز بدهید اما سراتو به شما این فرصت را می‌دهد که سرعت ۲۰۵ کیلومتر در ساعت را نیز تجربه کنید.

از سوی دیگر شما با سراتو نیازمند ۲/۹ ثانیه زمان هستید تا بتوانید به شتاب صفر تا صد دست پیدا کنید در حالی که تویوتا یاریس به دلیل آنکه از موتور کم‌قدرتی بهره می‌برد برای رسیدن به این شتاب نیازمند ۱۱ ثانیه زمان است.

اما نگاهی به میزان مصرف سوخت این دو خودرو نشان‌دهنده بهینه بودن یاریس سدان است به‌طوری که این خودرو در هر صد کیلومتر ۵/۶ لیتر بنزین می‌سوزاند در حالیکه سراتو برای طی کردن این مسافت نیازمند ۸/۷ لیتر سوخت است.اما از لحاظ تجهیزات ایمنی نیز این دو خودرو به دلیل داشتن ترمز ABS (ضدقفل) و ایربگ کیسه هوا در رده خودروهای ایمن قرار دارند اما کیاسراتو به ترمز ضدقفل دو گانه به همراه ترمز دیسکی خنک شونده نیز مجهز است.

حال با توجه به مشخصات فنی این خودرو شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا با وجود تفاوت‌هایی که در قدرت موتور این دو خودرو وجود دارد، اما از لحاظ قیمتی در یک رده قرار دارند، در این خصوص باید گفت تفاوت مصرف سوخت این دو خودرو تنها دلیل این امر است به‌طوری که با اعلام حذف سوخت یارانه‌ای خودروهای وارداتی با حجم موتور ۱۳۰۰سی‌سی به بالا خودروی یاریس تنها خودروی وارداتی است که به دلیل داشتن موتور ۱۳۰۰ سی‌سی از این قانون مستثنی شده است به همین دلیل قیمت آن از ۲۱میلیون تومان در زمان عرضه به ۲۶ تا ۲۷میلیون تومان رسیده است.

هم‌اکنون کیاسراتو دنده معمولی با قیمت ۲۷میلیون و ۲۰۰هزار تومان و تویوتا یاریس سدان دنده اتومات نیز با قیمت ۲۶میلیون و ۵۰۰هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید